ETIOPIE: Máme se tu všichni moc rádi

ETIOPIE: Máme se tu všichni moc rádi
14. října 2014

Dobrovolnice Veronika Májková píše první dopis ze své dobrovolné služby v Etiopii v Debre Zeit. Jak prožívá nový domov a novou službu? Co tam dělají místní salesiáni a jako se do jejich činnosti zapojuje?

Celý dopis ke stažení je zde: 1.Dopis_z_Etiopie_Veronika_Majkova.pdf 403.8 KB

14. října 2014, Debre Zeit

Ahoj kamarádi a celá salesiánská rodino,

Jak se máte? Asi už všechny stromy opadly a začíná deštivo-blátivé období, že? Prožívám to s Vámi. Prší nám tu každý den, ale výstižnější slovo je slejvák. Malý rozdíl přece existuje. Nacházím se totiž v Etiopii, kterou teď čeká období sucha. Sněhuláky o vánocích budeme stavět z písku.

Před více než rokem jsem zatoužila jít do světa pomáhat chudým lidem, zvláště dětem. Dát svůj čas, schopnosti a hlavně lásku těm, kterým chybí. Díky Salesiánům mám možnost se o to alespoň pokusit. A tak si už celý měsíc běhám pod Africkýcm sluníčkem a v noci poslouchám bubnování dešťů.

Jak to všechno začalo? Na začátku září jsem opustila domov a připojila se k Pavlovi a Marťovi. Společně jsme se z Vídeňského letiště vydali jako dobrovolníci na rok do Etiopie. A to jen díky Vám, kteří jste mě celý minulý rok podporovali, modlili se a taky přispívali na cestu. Ještě jednou Velké DÍKY!

Společně jsme se první tři dny rozkoukávali v hlavním městě Addis Abeba. Přivítali se s mnoha salesiány, místním provinciálem Abba Estifanem a sdíleli první, velmi intenzivní dojmy. Poté jsem se s kamarády rozloučila a přejela do 40 km vzdáleného města Debre Zeit (Olivová hora).

Bishoftu, neboli Debre Zeit na mne zapůsobilo mnohem příjemnějším dojmem. Město je usazeno do vlnitých kopců, obklopené horami. Vše je v tuto dobu svěže zelené, kvete a zraje. Přirovnala bych to k měsíci červenci.

Můj nový domov tvoří komunita čtyř salesiánů: Abba Ignacio z Urugwaye- director; Abba Lareta ze Španělska; Abba Brahnu z Etiopie-Novicmaster a bratr Josef- asistent noviců. Dále osm noviců: Asfao, Sintayeu, Daniel, Philmon, Matheus, Tiumv, Kibrom a Tesfalem. Nakonec dvě mamas v kuchyni: Fkhadua a Enfniš. Docela se mi má rodina rozrostla. Společně trávíme část dne. Je ohraničená modlitbami církve, mší, růžencem a jídlem. Mezitím trošku vařím. A co je pro mne hlavní: odpoledne jsem s dětmi.

Salesiánské středisko tu má něco jako školu. Přesnější název by byl školní družina. Jakmile dětem skončí vyučování v jejich školách, přibíhají k nám na hřiště a do tří hodin si hrají. Pak mají dvě hodiny vyučování, ukončené horkým mlékem s bílým chlebem.

Dospělí lidé tu anglický jazyk docela ovládají, starší generace spíše italský, ale s dětmi si povykládám jedině v amharštině nebo oromštině. Naštěstí s malými známe ještě jiný jazyk a tak nám nic nebrání, abychom společně trávili čas plný vtípků, smíchu, her, písniček…nakonec i učení. Avšak ráda bych se jim ještě více přiblížila. Vrhla jsem se proto do amharštiny. Děti se s radostí zhostily úlohy učitelů. A jako je v Africe všechno naruby, tak se i naše role prohodily.

Za tu dobu, co jsem tu, mám pocit, že se pořád něco slaví. Nejprve Nový rok 2007 (Etiopie nepřijala Gregoriánský kalendář a řídí se podle kombinace Staroegyptského a Juliánského kalendáře). Poté jeden z největších místních svátků Meskel-hledání pravého kříže, zapalování Damery a tančení kolem ohně. Pak muslimský svátek na připomínku Abraháma a Izáka, kdy vyháněly zlé duchy. Pár dní nato Oromské náboženství vzdávalo díky za úrodu a uctívali jejich posvátný strom.

Lidé zde rádi slaví. Proč? Protože je to příležitost k setkání, radosti a taky dobrému jídlu. V Etiopském národě je velmi silně zakořeněné sociální cítění. Rodina i sousedé si navzájem ve všem vypomáhají, včetně starání se o děti. Společně tráví spoustu času a nedí divu, že pak chodí do práce pozdě. Ale čas tu pro ně má jiný význam. Řídí se potřebami rodiny, ne ekonomiky. Na podstatné věci jako je příprava jídla-pečení injery, rozhovor a chvíle s nejbližšími (i těmi vzdálenějšími) se čas vždy najde. Ostatní se poddá.

Mně osobně to tady velmi prospívá. Učím se zdravit všechny lidi, i ty které vidím poprvé a naposledy. Dívat se jim do očí a neuhýbat, protože to je neslušné. Usmívat se a na otázku: „Jak se máš?“, vždy odpovědět: „Díky Bohu velmi dobře.“ S přáteli si podat ruku a s těmi bližšími i pusu na tvář. A s dětmi? Všechno v desetinásobné míře. Až někdy musím škrtící obětí zastavit slovíčkem: „Baka!“ Abych měla čas nadechnout se na další várku.

A tak Vám do České republiky posílám taky jedno vřelé obětí. Křížek na čelo a hlavně přání, abyste se nepřestávali modlit. To je totiž ta nejlepší a nejsilnější misijní pomoc, kterou můžete pro nás udělat.

A když budete mít chuť a možnost zajít na internet, můžete si další mé dojmy přečíst na webu: rokvetiopii.blogspot.com

P.S. Máme Vás rádi!

Děti a „Veronika“

DMS pro Adopci nablízko!

Projekt Adopci nablízko můžete podpořit prostřednictvím služby DMS, kterou zajišťuje Fórum dárců.

Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro jednorázový příspěvek

Do textové zprávy napište: DMS ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 


Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro dlouhodobou podporu

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč měsíčně.

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 

Více informací naleznete na www.darcovskasms.cz.

Pomáhejte s námi

Staňte se členem Klubu přátel a pomáhejte se námi!

      • 860 Kč - přípravný víkend pro jednoho dobrovolníka

      • 320 Kč - den práce dobrovolníka v Indii
        o        V Indii momentálně pomáhá: Martina Švehláková (jih)

  • 650 Kč - 2 týdny pojištění pro jednoho dobrovolníka v Zambii:

           o       V Zambii momentálně pomáhá: Marie Procházková, v Indii Jakub Honěk a v Bulharsku  Václav Jakubíček, Dorota Sedláčková, Jan Tomiga a Kateřina Váňová. 

    Registrujte se ZDE......

    ... a pomáhejte s námi!