Hledáme nástupce dobrovolnice Bětky v Kongu

Hledáme nástupce dobrovolnice Bětky v Kongu
2. února 2013

Kdo převezme štafetu českých dobrovolníků v Kongu příští školní rok? V přípravě letošních dobrovolníků zatím není nikdo, kdo by uměl francouzsky a byl schopen tak nastoupit na toto místo. Nevíte náhodou o někom?

Zdravím všechny z aktuálně deštivého Konga,

od začátku záři 2012 působím jeden rok jako dobrovolnice v salesiánském středisku Bakanja Centre v Lubumbashi, druhém největším městě Demokratické republiky Kongo. Nachází se tady internát a základní škola pro kluky ulice. Na rozdíl od evropských zemi to je v Kongu docela rozšířený fenomén, děti buď přijdou o rodiče, od rodiny utečou nebo jsou vyhnáni, často s osočením, že jsou to čarodějové a způsobili nějaké neštěstí v rodině. A tak konci na ulici, ačkoliv jim může byt třeba jen šest nebo sedm. Salesiáni se je snaží z ulice dostat a ideálně vrátit zpátky do rodiny - pokud se to ale nepodaří a dítě se na ulici vrátit nechce, přichází sem k nám, kde bydlí celoročně na internátu a chodí do školy.

A právě do tohoto centra přijíždí už od roku 2005 české dobrovolnice a starají se tu o kluky, kteří často nikoho jiného nemají. Každá z nás dělala trochu odlišnou práci podle svých možností, já konkrétně učím slabé žáky ze všech tříd čtení a psaní, aby se nemuseli vrátit do nižší třídy, a zkouším psychologicky doprovázet některé problematické kluky, aby překonali čas krize, která občas přichází, když se sem dostanou nově a musí se přizpůsobit novému prostředí, znovu přijmout pravidla a řád a nové lidi kolem sebe. Stejně důležité ale je, a to je pro všechny dobrovolnice společné, že tu s nimi někdo je, tráví s nimi volný čas, povídá si s nimi a sdílí zkušenosti, když je třeba, tak pomůže nebo poradí a aspoň maličko tak nahradí chybějící nebo nefungující rodinu.

Ačkoliv jedna dobrovolnice na všech šedesát kluků, které tu máme, samozřejmě nestačí, ze zkušenosti se všemi předchozími dobrovolnicemi je jasně vidět, že i to málo má velký smysl, často tady slyšíte jména dobrovolnic nedávných, ale i těch, které tu působily už před pěknými pár lety. A až tady si uvědomuju, jak velkou ''přidanou hodnotu'' takovému dobrovolnictví přináší kontinuita - tedy to, že tu je každý rok někdo, kdo se dětem věnuje a s jehož pomocí můžou salesiáni počítat. Ne že jeden rok někdo přijede a další ne, pak zase ano... a letos je právě tahle kontinuita ohrožena. V Kongu se totiž mluví francouzsky, a tak je potřeba francouzštinu aspoň trochu ovládat už před příjezdem. V roční přípravě na dobrovolnictví Cagliero, které organizuje Sadba, letos ale bohužel nikdo takový není. Ale ještě pořad je možné se do přípravy zapojit!

A tak chci vyzvat všechny (i zatím skryté) dobrodruhy, kteří přemýšlejí o tom, že by se rádi stali dobrovolníky a umí trochu francouzsky - napište a přijeďte už na další přípravný víkend. A pokud ne vy, prosím o šířeni zprávy dál. Kluci tady v Bakanja někoho potřebují a už teď se ptají, až já budu muset odjet, jestli přijede nějaká další Česka (nebo Čech:)). Děkuju a posílám africké pozdravy ode mě i od kluků!

Alžběta Žáková

DMS pro Adopci nablízko!

Projekt Adopci nablízko můžete podpořit prostřednictvím služby DMS, kterou zajišťuje Fórum dárců.

Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro jednorázový příspěvek

Do textové zprávy napište: DMS ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 


Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro dlouhodobou podporu

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč měsíčně.

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 

Více informací naleznete na www.darcovskasms.cz.

Pomáhejte s námi

Staňte se členem Klubu přátel a pomáhejte se námi!

   • 860 Kč - přípravný víkend pro jednoho dobrovolníka

   • 320 Kč - den práce dobrovolníka v Indii
    o        V Indii momentálně pomáhá: Martina Švehláková (jih)

 • 650 Kč - 2 týdny pojištění pro jednoho dobrovolníka v Zambii:

         o       V Zambii momentálně pomáhá: Marie Procházková, v Indii Jakub Honěk a v Bulharsku  Václav Jakubíček, Dorota Sedláčková, Jan Tomiga a Kateřina Váňová. 

  Registrujte se ZDE......

  ... a pomáhejte s námi!