BULHARSKO - Martin Kužela - První krůčky

BULHARSKO - Martin Kužela - První krůčky
6. října 2008

Tak jsem doletěl do Bulharska. Spolu s Petrem Cvrkalem (kněz a ředitel komunity zvaný Cvrček), Františkem Jelečkem (český dobrovolník zvaný Fanda) a Jaromírem Zádrapou (ředitel oratoře zvaný Jaromyr), kteří tvoří 3 ze 4 členů komunity v Kazanlaku.

 

 

 

 

 

Čekala na mě první bulharská mše v Sofii, kde jsme byli vyzvednout ještě posledního člena komunity, P. Petra Němce. Jediným problémem bylo, že mše byla napůl v bulharštině a na druhou půl ve staroslověnštině (katolické mše se zde slouží podle východního obřadu). Kněží stáli většinu mše za ikonostází, což je dřevěná stěna z ikon, oddělující prostor pro lid od prostoru pro kněží a také až na výjimky (jako kázání a přijímání) stáli zády k lidem. Nejvíc mě na celé mši překvapilo, že se všichni hrozně moc křižovali a to fakticky hodně – do tří čtvrtin mše jsem napočítal třicet křižování, pak už jsem počítat přestal.

Při proměňování jsem spatřil další podivnost a to tu, že tři kněží sloužící mši začali nad kalichem třepat ozdobnou dečkou (vypadalo to, jako kdybyste chtěli vyklepávali například deku). Později se dozvídám, že při proměňování sestupuje Duch svatý a toto třepotání má symbolizovat jeho pohyb směrem shora na proměňovaný chléb a víno dole pod dečkou. Když pak nastalo přijímání, dost jsem se zalekl až tak velkého rozdílu od nás a nebýt Fandy, který mě vybídl, abych se toho nebál, tak bych snad ani nešel :). On průvod je stejný jako u nás, jen když člověk dojde ke knězi, který podává, nejdřív musí uchopit trojcípý ubrousek, který z jedné strany drží ministrant, a další dva cípy drží přijímající (podle mě, kdyby přijímání upadlo, tak ať nespadne na zem). No a pak přijímající musí zaklonit hlavu a pořádně otevřít ústa. Kněz má v kalichu ve víně naloženy takové tužší kostičky chleba, z nichž jednu vyloví na malou lžičku a vhodí do otevřených úst.

Ostatně na závěr mše se vytvoří řada druhá, kdy lidé přicházejí opět k oltáři a dostávají kousek chleba, který byl během mše požehnán a snědí jej, aby si jím vyčistili ústa od případných drobtů přijímání, které jim zůstaly v ústech (aby je případně neplivali na ulici). Protože byla slavnostní mše (sv. Terezie, což je zakladatelka řádu karmelitánek), dostali jsme všichni ještě i růžičku (což jsem byl mile potěšen) a kněží pozvaní na slavnost byli pozváni i na večeři (a my s nimi – odtud mě ještě doteď rozveseluje podle mě nejlepší hláška večera, která mi byla přeložena: „Nikdy nezvi salesiány. Podívej – pozveš jednoho a přijde jich pět“  :).  

Celé centrum salesiánů v Kazanlaku, kam jsme dorazili pozdě v noci, se skládá ze tří budov – nového komunitního domu, který je otevřený přibližně jeden rok a bydlí v něm otcové salesiáni. Kromě otců je tu také prádelna, sušárna, společenská místnost a v přízemí oratoř a klub. K oratoři patří místnost s kulečníkem, posilovna, tělocvična a místnost se stolním fotbálkem.

Další budovou patřící ke středisku je kostel zasvěcený sv. Josefovi. V přízemí je loď, ve které se slouží mše svaté a nad ní jsou prostory, kde jsou na akcích a při návštěvách ubytovávána děvčata.

Poslední budovou je dobrovolnický domeček, bývalý komunitní dům, ale po rekonstrukci toho současného se komunita přestěhovala a v tomto jsou ubytováni dobrovolníci. Bydlíme spolu s Fandou v jednom pokoji, který se skládá ze dvou místností – jedna slouží jako ložnice a druhá se dá využít jako pracovní místnost. Mimo něj máme v domku koupelnu se sprchou a dvěma záchody a v dalším patře pokoje, kde se v případě akcí a návštěv ubytovávají kluci.

Spolu v centru s námi žije ještě kocour Bedřich a brouci „chlebarky“, což jsou takoví černí velcí brouci, kteří když přepadnou na záda, tak už se neotočí a umřou (což je výhoda, protože k nám do domku vedou tři schody dolů, čili trojnásobná šance, že případný brouk cestou zemře). Do staré a už nepoužívané kuchyně však lezou oknem, tak jsem měl tu příležitost je vyfotit, protože jsme tu našli už dva. A na chodbě zde do včerejška bydlel obří pavouk a když říkám obří, tak nekecám.

Odpolední porada byla obsáhlá a odcházím s pocitem, že na nudu vážně mít čas nebudu, spíš naopak. Každé ráno v 7.30 mše svatá v kostele, vyjma pondělí (kdy je v 18.30), pátku (kdy je v 17.00) a neděle (kdy je v 9.00). Potom snídaně, po snídani prostor na práci, o půl jedné oběd, prostor na práci a pracovní den končí v 18.30 společnou modlitbou, kde se všichni po celém dni sejdeme a uvidíme se i s těmi, s nimiž jsme se doposud ten den neviděli. Po modlitbě následuje večeře a volný čas. V 22.00 nastává internetová večerka, abychom si byli schopni udělat aspoň nějakou volnou chvíli na čtení, hraní na kytaru, a jiné záležitosti předtím, než ve 23.00 celá komunita ulehne k nočnímu spánku.

No a co jsem vlastně dostal za práci? Prvním úkolem je úklid. Kromě úklidu pak mám na starost ještě nedělní vaření a ještě vaření v kolečku (každý týden ve všední dny vaří někdo jiný). Každé úterý se s Fandou střídáme ve večerním slůvku, které se pronáší po modlitbě (pro ty, co neznají, se jedná o krátkou myšlenku před spaním, nad níž by se člověk mohl zamyslet a rozjímat nad ní ve večerním klidu). Kromě těchto věcí, v nichž se střídáme všichni, jsem dostal na starosti ještě sklad nejrůznějších věcí na tábory a na různé hry, správu webových stránek a knihovnu (tam je potřeba udělat evidenci všech knih a roztřídit doposud neroztříděné knihy do kategorií). No a na závěr jsem dostal na starosti mládežnické činnosti v Kazanlaku, což zatím znamená hlavně oratoř, která je od úterý až do soboty od 14.00 do 17.00, kromě pátku, kdy je kvůli mši jen do 16.00. V ní budeme spolu s Fandou, takže se snad dokážu mezi dětmi a mládežníky rychle rozkoukat. Každé pondělí je pak odpočinkový den, kde bychom si měli hlídat, abychom nepracovali, ale spíše relaxovali. No a mě k pravidelným aktivitám ještě přibyl soukromý kurz bulharštiny a to každý všední den 2 hodiny.

Cvrček mi povídal o ikonách a jejich významu. V našem kostele je například ikona umístěna uprostřed nad prostorem pro kněží, aby člověk při tělocviku, když zakloní hlavu, viděl přímo na tuto ikonu Poslední večeře a prožíval to stejné, co tehdy prožívali apoštolové. Ikony totiž vždy vypráví nějaký příběh a měly by proto prohloubit zážitek člověka při rozjímání v kostele. Vše je zde totiž méně rozumové než u nás, více se zpívá, modlí a vytváří se tak atmosféra vhodná pro modlení a rozjímání (něco jako zpěvy Taizé).

Večer pak jdeme ven s Desy, mou budoucí učitelkou bulharštiny. Mluví i anglicky, takže když si zrovna nepovídá s Fandou, tak jí i rozumím. Nejdříve jí pomůžeme vynosit učebnice, které přivezla šéfka jazykové školy na další rok, potkáváme jejího studenta angličtiny a potom vyrážíme do hospody nebo restaurace New York, kde sedáme k salesiánskému stolu číslo 10. Dáváme si bulharské pivo Zagorka, které mi jako neznapivovi přijde úplně stejné jako všechny ostatní a stojí 2 leva . a k tomu na zakusování osmažené kuřecí kousky zvané v jídelníčku jako chrumkavé něco za 5 leva. Na ně se nejlépe vymačká citron a namočí se v chilli omáčce, kterou bych spíš prohlásil za ostrý kečup, ale prý je to to nejostřejší, co se dá v Bulharsku koupit. Desy si objednává smažené brambory se sýrem, takže cítím závan domoviny. Jen u nás taková jídla v jídelníčku na zakousnutí v hospodě bohužel chybí. Aplikujeme bulharský zvyk, že se všechno jídlo dává doprostřed a každý si bere na co má chuť. Desy je vegetariánka, takže na tom těžíme my. Domlouváme první hodinu na zítra v jednu hodinu po obědě a pak se loučíme a jdeme spát. Dokonce i dodržuji večerku – no aby ne, první den. Zítra se uvidí, co s večerkou bude dál...

 

Martin Kužela

 

Plné znění dopisů a další fotografie najdete na Martinových webových stránkách: www.spolco.info/bulharsko. Dobrovolník je podpořen programem Mládež v akci - Evropská dobrovolná služba.

DMS pro Adopci nablízko!

Projekt Adopci nablízko můžete podpořit prostřednictvím služby DMS, kterou zajišťuje Fórum dárců.

Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro jednorázový příspěvek

Do textové zprávy napište: DMS ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 


Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro dlouhodobou podporu

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč měsíčně.

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 

Více informací naleznete na www.darcovskasms.cz.

Pomáhejte s námi

Staňte se členem Klubu přátel a pomáhejte se námi!

      • 860 Kč - přípravný víkend pro jednoho dobrovolníka

      • 320 Kč - den práce dobrovolníka v Indii
        o        V Indii momentálně pomáhá: Martina Švehláková (jih)

  • 650 Kč - 2 týdny pojištění pro jednoho dobrovolníka v Zambii:

           o       V Zambii momentálně pomáhá: Marie Procházková, v Indii Jakub Honěk a v Bulharsku  Václav Jakubíček, Dorota Sedláčková, Jan Tomiga a Kateřina Váňová. 

    Registrujte se ZDE......

    ... a pomáhejte s námi!