INDIE - Jiří Záleský - 8. dopis ze SV Indie

INDIE - Jiří Záleský - 8. dopis ze SV Indie
27. května 2013

Zdravím dobrovolníky a další příznivce salesiánských misií!

Celý dopis i s fotkami najdete zde

Tady v Assámu nám už začíná období dešťů, které se v následujících týdnech postupně rozšíří i do západnějších částí Indie. Takže nám skoro každý den prší, naštěstí často jen v noci. Tento týden jsem jednou pořádně zmoknul i cestou ze školy, ale při teplotě 25°C si z toho nic nedělám.

V posledním dubnovém víkendu se v našem středisku konal duchovní program pro mládež včetně setkání s biskupem. Už poněkolikáté jsem tak s panem biskupem obědval a povídal si, což se mi v Česku ještě nestalo.

I díky penězům, které poslali čeští sponzoři, jsme před dvěma týdny vyjeli s dětmi ze školního internátu do nedaleké rezervace Garampani (v překladu „horká voda“), což bylo poprvé v tomto roce, kdy se společně někam podívaly. V místě, kde přirozeně vyvěrají horké prameny, byl postaven jakýsi bazén, ve kterém se ale nikdo nekoupe, i když horká a úžasně čistá voda by k tomu sváděla.

O dalším víkendu jsem si udělal krátkou dovolenou a navštívil jsem horské svazové státy Nagaland a Manipur. Nepříznivé počasí mi trochu překazilo plány, ale i tak jsem si výlet užil.

Včera u nás skončila 9-denní nestandardní příprava na manželství. V čem nestandardní? Zúčastnilo se jí totiž 65 párů, které již spolu dlouho žily, ale neuzavřely sňatek. Často už měli tito lidé děti, dokonce i ve školním věku. Včerejší požehnání v kostele pro ně znamenalo velikou úlevu, protože v tuto chvíli je jako manžele přijaly i jejich rodiny a vůbec celá vesnice, navíc mohli zas po letech přijímat svátosti. Zaráží mě jejich počet, zvlášť když skoro stejně se jich zúčastnilo i minulý rok. V prosinci se totiž konala řádná příprava snoubenců na manželství, a tenkrát tu bylo jen 20 párů. Jen výjimečně dojde k nějakému sňatku jindy během roku. Vychází mi tedy z toho, že těchto „neřádně“ (ze zamilovanosti a proti vůli rodičů) uzavřených manželství je nejméně tolik jako těch „řádně“ (s partnerem, kterého rodina vybere či schválí). Často šlo o sňatky mezi katolíky a hinduisty, a předevčírem byli mnozí z nich pokřtěni. Podle rozvrhu měli každý večer chodit spát v 10 hodin a ráno vstávat již ve 4:30, což se opravdu po celou dobu dodržovalo. Na spánek tak měli maximálně 6,5 hodiny, a to je ještě možná budily řvoucí děti. Spali jen na dekách na podlaze hromadně v několika místnostech. Někdy mi opravdu připadá, že Indové skoro nepotřebují jíst, pít či spát. Na druhou stranu jsou všichni každou chvíli nemocní – nachlazení, průjem, bolest břicha, žloutenka, apod., což může být kromě závadné vody či nemytí si rukou způsobeno právě nedostatkem spánku, vitamínů a tekutin.

Ptáte se, jestli se těším domů? Celkem ano. Na některé věci jsem si tu stále nezvykl a vadí mi. To, jakým způsobem se tu (ne)řeší problémy, to, jakým způsobem naši kněží (ne)řídí školu a činí důležitá rozhodnutí během pár sekund podle své momentální nálady, neschopnost kohokoliv z místních plánovat, dodržet slovo, všudypřítomná hierarchie, apod. A to nemluvím o dopravě: už mě několikrát napadlo, že s sebou budu vozit šutr, a vždy, když budu muset kvůli nějakému protijedoucím autu, které předjíždí jiné, uhnout s kolem ze silnice, po něm ten šutr hodím. Takto bych zážitkovým učením doplnil jejich vzdělání z autoškoly :) Mimochodem, silnice do Rangajanu, která dostala v lednu kompletně nový povrch, má již teď tak vymletý asfalt, že se musí na mnoha místech opravovat. Holt indická kvalita :(

Zároveň jsem si jistý, že se mi bude po mnoha lidech a věcech stýskat. Děti (a zdaleka nejen z našich salesiánských škol), které mě cestou do školy nadšeně zdraví, pohostinnost místních lidí a jejich úcta k Evropanovi a učiteli, mnohem méně posmívání, škodolibosti, drzosti mezi studenty a naopak mnohem více vděku, ochoty pomoci, …

Včera jsme měli ve škole poprvé mši svatou, které se zúčastnili všichni přítomní žáci (jen něco přes polovinu tvoří katolíci). Po skončení výuky naši kněží posvětili budovu školy, a pak následoval na místní poměry naprosto luxusní oběd, který připravily místní kuchařky pod vedením bratra Thomase. Děti z internátu, zvyklé jíst třikrát denně rýži s dálem a trochou zeleniny, si vychutnaly kuře a poprvé v tomto roce i puding s ovocem. Mohli jsme si to dovolit díky sponzorům, kteří v projektu Darujme vzdělání zaplatili dětem rýži na 4 týdny. Už mě tu skoro považují za Mikuláše, přestože já finanční pomoc pouze zprostředkuji – kromě již dříve zmíněných věcí jsem nedávno koupil i vzdělávací plakáty do tříd, vitaminy C a náplasti a kapesník pro každé dítě na školním internátu.

Přeji všem čtenářům požehnané dny!

Jirka

DMS pro Adopci nablízko!

Projekt Adopci nablízko můžete podpořit prostřednictvím služby DMS, kterou zajišťuje Fórum dárců.

Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro jednorázový příspěvek

Do textové zprávy napište: DMS ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 


Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro dlouhodobou podporu

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč měsíčně.

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 

Více informací naleznete na www.darcovskasms.cz.

Pomáhejte s námi

Staňte se členem Klubu přátel a pomáhejte se námi!

      • 860 Kč - přípravný víkend pro jednoho dobrovolníka

      • 320 Kč - den práce dobrovolníka v Indii
        o        V Indii momentálně pomáhá: Martina Švehláková (jih)

  • 650 Kč - 2 týdny pojištění pro jednoho dobrovolníka v Zambii:

           o       V Zambii momentálně pomáhá: Marie Procházková, v Indii Jakub Honěk a v Bulharsku  Václav Jakubíček, Dorota Sedláčková, Jan Tomiga a Kateřina Váňová. 

    Registrujte se ZDE......

    ... a pomáhejte s námi!