"Dobrý skutek se vždycky hodí"

"Dobrý skutek se vždycky hodí"
16. dubna 2015

Řada škol se během měsíce března zapojila do projektu „Dnes jím jako Konžan“ a rozhodla se přispět na konžské děti ve středisku Bakanja pro děti ulice v DR Kongo. Motivuje je k tomu nejen soutěž a možnost výhry, ale i pocit dobrého skutku.

Během měsíce března probíhal na školách po celé ČR program „Dnes jím jako Konžan,“ který žákům ukázal v jakých životních podmínkách a situacích se místní děti nacházejí - děti, které jsou jako ony, jen se narodily v jiné zemi a staly se „dětmi ulice“. Prostřednictvím pracovních listů, fotografií, videí a uvaření si typického konžského jídla Bukari a Malaki se nepatrně dotkly tohoto aktuálního rozvojového tématu. Projekt je bavil, i jídlo chutnalo, i když představa každodenní kukuřičné kaše s rajčatovou omáčkou s fazolemi už tak lákavá nebyla. Jedna žákyně z Katolické ZŠ v Uherském Brodě nám napsala: „Jídlo je velmi skromné a je součástí každodenního jídelníčku chudých lidí. Myslím si, že vůbec není na škodu si něco podobného vyzkoušet a uvědomit si, jak se my máme dobře, když můžeme jíst každý den to, na co máme zrovna chuť a vybírat prakticky ze všech národních kuchyní světa. Každý ale tuto možnost nemá, jako třeba děti v rozvojových zemích. Na to bychom si mohli vždy vzpomenout, třeba když nám nebude něco chutnat ve školní jídelně a budeme to chtít odnést mnohdy úplně netknuté. Co by za to dali lidé v chudých zemích světa….“ Vypadá to, že žáci si z projektu odnesli i ponaučení, že plýtvat jídlem by se nemělo. Už i jen kvůli tomuto malému zjištění má pro žáky projekt smysl. Vidí to tak i jejich učitelé. „Osobně myslím, že se celá akce velmi vydařila. Mám zkušenosti většinou s reakcí starších dětí, proto jsem byla velmi mile překvapena. Páťáci se na projektový den těšili a také byli zvědaví, co je čeká. Na projekty jsou zvyklí, ale vaření ve třídě a to ještě afrického jídla... to tu ještě nebylo. (…) Překvapilo je, že celkově jedna porce vyšla ani ne na 10Kč. (…) A na závěr velmi potěšila otázka..."Bylo to skvělé, ale budeme ještě někdy vařit  a povídat si o jiných zemích? " To, myslím, hovoří za vše,“ sdělila nám učitelka ze ZŠ Londýnská v Praze.

Dotknutím se tohoto zajímavého a aktuálního rozvojového problému v Kongu, se žáci tříd na školách po celé ČR rozhodli malým Konžanům určitým způsobem pomoci. Jejich finanční příspěvky určené přímo pro středisko Bakanja stále ze škol přicházejí. Jedna žákyně ze ZŠ Brigádníků v Praze 10 nám napsala: „Bylo mi jich dost líto, když jsem porovnala jejich a můj život a nejspíš i ostatním dětem, protože jsme se rozhodli jim poslat peníze na jídlo a jiné potřebné věci. Byla jsem moc ráda, že jsme se tak rozhodli : ) Dobrý skutek se vždycky hodí : )

Třídy, které se ještě pořád chtějí zapojit do soutěže a pomoci tak dětem jako jsou ony, můžou zaslat jakýkoliv příspěvek přes: http://archiv.adopcenablizko.cz/podpora-adopce-nablizko/#500,515  - č. ú. 2000044192/2010 (Fio banka); specifický symbol 515; variabilní symbol bude vygenerován formulářem. Pro zapojení do soutěže je nutné odeslat dar do 22. dubna 2015. A pokud zájem o ceny v soutěži není, je možné třídy motivovat k zaslání: DMS ADOPCENABLIZKO na číslo 87 777 a podpořit tak nejen DR Kongo, ale i další naše projekty. Cena DMS je 30 Kč.

DMS pro Adopci nablízko!

Projekt Adopci nablízko můžete podpořit prostřednictvím služby DMS, kterou zajišťuje Fórum dárců.

Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro jednorázový příspěvek

Do textové zprávy napište: DMS ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 


Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro dlouhodobou podporu

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč měsíčně.

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 

Více informací naleznete na www.darcovskasms.cz.

Pomáhejte s námi

Staňte se členem Klubu přátel a pomáhejte se námi!

   • 860 Kč - přípravný víkend pro jednoho dobrovolníka

   • 320 Kč - den práce dobrovolníka v Indii
    o        V Indii momentálně pomáhá: Martina Švehláková (jih)

 • 650 Kč - 2 týdny pojištění pro jednoho dobrovolníka v Zambii:

         o       V Zambii momentálně pomáhá: Marie Procházková, v Indii Jakub Honěk a v Bulharsku  Václav Jakubíček, Dorota Sedláčková, Jan Tomiga a Kateřina Váňová. 

  Registrujte se ZDE......

  ... a pomáhejte s námi!