Jezte jako INDOVÉ - již za 2 týdny

Jezte jako INDOVÉ - již za 2 týdny
18. února 2014

V sobotu 1. března odstartuje již pátý ročník projektu DNES JÍM JAKO…, který se letos zaměřuje na Indii. V rámci projektu, jehož cílem je upozornit na problémy lidí v rozvojových zemích, se mohou účastníci naučit uvařit indické jídlo a zkusit se jeden březnový den stravovat jako chudí Indové. Specialitou letošního ročníku je jeho zaměření na školy.

Co všechno se nám vybaví u slova Indie? Ganga, pálivé jídlo, koření, památky, barevné oblečení, spousta lidí, krávy v ulicích, Bollywood, exotika. Turistickou tvář Indie známe z cestopisů asi všichni. Každodenní život tamních obyvatel si ale dokáže představit málokdo.

O chudobě v Indii by se daly popsat hromady papíru, podle starého přísloví „Řekni mi, já to zapomenu. Ukaž mi, možná si to zapamatuji. Nech mě, ať si to zkusím, a já to pochopím.”  je ale nejdůležitější osobní zkušenost. Proto se pátý ročník projektu ,,Dnes jím jako“ soustředí tentokrát na Indii. Po celý březen se lidé budou moci prostřednictvím facebookových stránek naučit vařit indické jídlo aloo gobi s rýží a jeden zvolený den se stravovat jako chudí Indové.

Na stránkách http://www.facebook.com/dnes.jim.jako najdou účastníci návod, jak se do projektu zapojit, včetně receptů na indické jídlo. V plánovacím systému Doodle si potom zvolí konkrétní březnové datum, kdy se budou stravovat jako chudí Indové. Vznikne tak jakási štafeta, v níž se do kůže chudých Indů vžije každý den někdo jiný. Své zážitky, pocity a fotografie pak mohou lidé sdílet s ostatními uživateli na Facebooku.

 Během pěti let se do akce zapojilo přes 1000 lidí, včetně známých osobností,  jako např. Pavel Anděl, David Matásek, Pavel Šporcl, Adéla Gondíková,  Tina Pletánková a další. Letos poprvé se projekt zaměří i na školy. Během celého března, kdy kampaň probíhá, se mohou žáci pomocí výukových materiálů, tematických her a osobních výpovědí dobrovolníků, kteří v Indii působili, dozvídat více o geografii, historii, kultuře či sociální problematice Indie.

Salesiánská asociace Dona Boska (SADBA), která projekt „Dnes jím jako Ind“ realizuje, stojí také za rozvojovým projektem Adopce nablízko. Jeho prostřednictvím školí a vysílá desítky dobrovolníků do různých zemí světa pomáhat chudým a znevýhodněným dětem. Mezi země, kam jezdí čeští dobrovolníci díky projektu Adopce nablízko, patří nejen Indie, ale např. I Kongo, Zambie, Jihoafrická republika, Zimbabwe, Mexiko či Bulharsko.  ,,V současné době působí v Indii přes Adopci nablízko dva dobrovolníci, dohromady odloužili naši dobrovolníci v různých částech Indie již 17 let,“ říká koordinátorka projektu ,,Dnes jím  jako“ Iveta Pešatová. „Kromě výuky ve školách a doučování je jejich hlavním úkolem trávit s dětmi volný čas, hrát s nimi hry, kreslit obrázky a věnovat jim svou pozornost a lásku.“

O projektu Dnes jím jako IND na školách se dozvíte více na: http://archiv.adopcenablizko.cz/dnes-jim-jako/.

Karla Fejfarová

DMS pro Adopci nablízko!

Projekt Adopci nablízko můžete podpořit prostřednictvím služby DMS, kterou zajišťuje Fórum dárců.

Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro jednorázový příspěvek

Do textové zprávy napište: DMS ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč

DMS ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 


Jak přesně dárcovskou SMS poslat pro dlouhodobou podporu

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 30
Cena této DMS je 30 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 60
Cena této DMS je 60 Kč měsíčně.

DMS TRV ADOPCENABLIZKO 90
Cena této DMS je 90 Kč měsíčně.

Zprávu zašlete na tel. číslo: 87 777 

Více informací naleznete na www.darcovskasms.cz.

Pomáhejte s námi

Staňte se členem Klubu přátel a pomáhejte se námi!

   • 860 Kč - přípravný víkend pro jednoho dobrovolníka

   • 320 Kč - den práce dobrovolníka v Indii
    o        V Indii momentálně pomáhá: Martina Švehláková (jih)

 • 650 Kč - 2 týdny pojištění pro jednoho dobrovolníka v Zambii:

         o       V Zambii momentálně pomáhá: Marie Procházková, v Indii Jakub Honěk a v Bulharsku  Václav Jakubíček, Dorota Sedláčková, Jan Tomiga a Kateřina Váňová. 

  Registrujte se ZDE......

  ... a pomáhejte s námi!